Філарет публічно визнав розбіжності з Константинополем у переддень Собору.

Предстоятель Української православної Церкви Київського патріархату Філарет за п’ять днів до відкриття історичного Об’єднавчого собору відкрито заявив про власну незгоду із Константинополем.

Найбільших розбіжностей у баченні Собору між Києвом та Константинополем наразі дві, йдеться у сюжеті ТСН.ua. Перша – Київський патріархат виступає за те, щоб собор був винятково архієрейським, тоді як у Константинополі наполягають на форматі помісного собору, котрий передбачає участь у ньому вірян та священиків. Друга – у Києві вважають, що голосування під час виборів очільника церкви має бути відкритим. Фанар же за таємні вибори.

Оранта у Софії Київській, де 15 грудня відбудеться історичний Собор

Філарет заявляє, що УПЦ КП має право висловлювати свої зауваження до Вселенського патріархату.

«Київський патріархат є найбільшою Церквою. І від нас залежить, приймемо ми те, що від нас будуть вимагати, чи не приймемо. Якщо це буде корисно нам – то ми приймемо. Якщо це буде не корисно нам, ні державі, ні церкві, то ми просто не проголосуємо, відкинемо», – затявся предстоятеь УПЦ КП.

Водночас, архієпископ Чернігівський і Ніжинський УПЦ КП Євстратій Зоря у понеділок пообіді заявив, що позицію його Церкви спотворюють, і насправді в Михайлівському соборі готові до пошуку взаємноприйнятних процедур.

«Наявність ПРОПОЗИЦІЙ з боку Київського Патріархату до регламенту Собору чи процедури обрання Предстоятеля не означає, що у підсумку не буде узгоджене спільне бачення. Як учасники Собору ми з очевидністю маємо право вносити свої пропозиції, аргументувати і підтримувати їх… У Київському Патріархаті конструктивно налаштовані перед Собором узгодити з його Головою, представником Вселенського Патріарха митрополитом Еммануїлом, та з усіма іншими сторонами всі необхідні питання, щоби Собор відбувся успішно», – запевнив речник УПЦ КП.

Зокрема, Зоря відкинув підозри, начебто УПЦ КП проіґнорує Собор. «У Київському патріархаті готуються до Собору і мають намір брати в ньому участь», – наголосив церковний спікер.

Зоря повідомив, що УПЦ КП годиться на ширші – а не лише архієрейські – делеґації. «Відповідно до благословення Святійшого Вселенського Патріарха Варфоломія, у роботі Собору братимуть участь архієреї, клірики, монахи та миряни», – заявив він, водночас, не уточнивши, чи рядові учасники матимуть право голосу.

Як писав Z, Священний синод Української православної Церкви Київського патріархату офіційно висловив низку застережень до реґламенту надзвичайного Об’єднавчого собору ієрархів Української православної Церкви, скликаного на 15 грудня. Декотрі з умов, оприлюднених УПЦ КП, суперечать попереднім пропозиціям Вселенського патріархату.

Зокрема, УПЦ КП запропонувала залишити право голосу на Соборі винятково за ієрархами теперішніх православних Церков, при тім, що Вселенський патріархат запрошує повноцінними делеґатами також і священиків та мирян. Також Київський патріархат бачить цей Собор як архієрейський (котрий скликається, базуючись на дотеперішні ієрархічні структури), а не помісний (котрий був би «низовим», фактично, установчим).

Так, згідно з журналом засідання 6 грудня, опублікованим на офіційній сторінці УПЦ КП, патріарх Філарет із ієрархами вважають: «Під час підготовки регламенту Собору має бути враховано, що це є Архієрейський собор єдиної помісної автокефальної Української православної Церкви, тому право голосу повинні мати лише українські ієрархи – члени Собору. Присутність духовенства, чернецтва та мирян можлива лише без вирішального голосу. Участь делегатів від духовенства, чернецтва та мирян з правом вирішального голосу передбачає проведення Помісного собору, представництво на якому можливе лише на основі рівності та пропорційності (в залежності від кількості парафій), що ускладнює процедуру скликання Собору, особливо у визначений строк».

Водночас, як випливає із тексту запрошення, оприлюдненого єпископом УПЦ МП Олександром Драбинком, усі троє дійсно матимуть право голосу: «…запрошуємо Ваше Високопреосвященство взяти участь разом з одним кліриком і одним монахом чи мирянином, кожен з котрих матиме право голосу для формування бюлетеня з трьох кандидатів в Об’єднавчому соборі».

Натомість УПЦ КП пропонує: кожен із делеґатів Собору може голосувати за одну особу. При тім, Київський патріархат має зауваження і до способу формування бюлетенів.

«Висунення кандидатур на предстоятеля єдиної помісної автокефальної УПЦ мусить відбуватися за процедурою, що буде затверджена Собором і передбачатиме, що кожен кандидат повинен під час висунення отримати відкриту підтримку визначеного процедурою числа членів Собору. Один член Собору може висловити підтримку лише одному кандидату. Кількість кандидатур визначиться за підсумками процедури висунення», – йдеться у рішенні синоду.

УПЦ КП скликала чвій власний архієрейський Собор на 13 грудня, на котрому обговорить підготовку до Надзвичайного собору та ухвалить відповідні рішення.

10.12.2018
Дякуємо: zbruc.eu

(Visited 1 times, 2 visits today)

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*