Критичність

Питання 2017 року від Edge: Який науковий термін чи поняття має бути відомий ширше?

У фізиці ми кажемо, що система в критичному стані, коли вона дозріла до фазового переходу. Розглянем воду, що перетворюється в лід, чи вагітну дощем хмару. Обидва ці приклади ілюструють фізичні системи в критичному стані.

Однак, динаміка критичності не є такою інтуїтивною. Розглянем раптовість замерзання води. Для зовнішнього спостерігача нема різниці між холодною водою а водою, яка ось-ось замерзне. Бо вода, яка ось-ось замерзне, залишається рідкою. Хоч –мікроскопічно – холодна вода і вода перед замерзанням не є однаковими.

Коли вода близька до замерзання, вона наповнюється неймовірною кількістю малесеньких кристалів льоду, кристалів настільки дрібних, що вода залишається рідкою. Але це вода в критичному стані, стан в якому будь-яке додаткове охолодження призведе до того, що ці кристали почнуть стикатися, створюючи тверду сітку, яку ми називаємо льодом. Все ж, кристалики льоду, утворені якраз в момент переходу, є нескінченно малими. Вони є лиш «останньою краплею». Тому замерзання не можна вважати результатом утворення цих останніх кристаликів. Вони тільки відображають нестабільність, необхідну, щоб запустити перехід; справжня ж причина переходу – це критичність стану.

Але чому когось з-поза статистичної фізики мала би хвилювати критичність?

Справа в тому, що історія кишить індивідуальними наративами, які, можливо, варто інтерпретувати в термінах критичних феноменів.

Чи Роза Паркс розпочала рух за громадянські права? Чи рух уже розпочався в головах тих, кому пообіцяли рівність, а дали дискримінацію? Чи крах Lehman Brothers був необхідним триґером світової фінансово-економічної кризи? Чи ж була фінансова система настільки критичною, що будь-яке зрушення могло запустити кризу?

Яко люди ми любимо індивідуальні наративи. Ми еволюціонували, щоб вчитись на історіях і комунікувати майже винятково в термінах таких розповідей. Але, як неодноразово казав Річард Фейнман, уява природи є часто більшою за людську. Тому, можливо, наша одержимість окремими наративами є ніщо інше як віддзеркалення нашої обмеженої уяви. Просуваючись вперед, нам варто пам’ятати, що система часто робить індивідів нерелевантними. Так само, як жодна з ваших клітин не може заявити про контроль над вашим тілом, так і суспільство працює в системний спосіб.

Тому наступного разу, коли картковий будиночок впаде, пам’ятайте фокусуватись в першу чергу на меті побудови цього карткового будиночка, а не зосереджуватися на виясненні чи остання карта була дзвінковою дамою чи двійкою хрести.

Cesar Hidalgo
Criticality
Edge, 02.01.2017
переклад Христини Семанюк

Рефлексія перекладача:
Стан критичності цікавий феномен, питання в тому наскільки можна його розпізнати і алярмувати про можливі кризи. Може й не так важливо, хто став останньою краплею, проте важливо зрозуміти, як створилися самі умови для відповідного стану критичності і її динаміки наростання. Системи «які роблять індивідів нерелевантними» створені все ж індивідами.

Дякуємо: zbruc.eu

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*