Майбутнє роботи: надходять реальні зміни

Якщо би ви були кваліфікованим текстильним робітником в Ноттінґемі в 1811 році, ваше занепокоєння можна би було зрозуміти. Нова технологія ткацтва буде загрожувати самому існуванню вас і ваших близьких. Ви відчуєте загрозу, безсилля, навіть страх.

Не дивно, що ви, можливо, відчували би себе вимушеним чинити опір цій зміні, іноді з силою і насильством, і приєднатися до того, що стало відомо як рух луддитів.

Перенесімось на двісті років вперед, і легко побачимо монументальні зміни, які відбуваються сьогодні в технологіях та моделях роботи, і відчуємо в повітрі подих «революції». Щоденні репортажі про події показують відеоролики надсучасних роботизованих виробничих ліній, що тихо дзижчать і виблискують чистотою виробничих об’єктах. Навіть трудомісткі центри кол-центри починають бачити потенціал у використанні технології «ботів», і, оскільки комп’ютери тепер пройшли тест Тюрінга, то реально існує відчуття, що ця технологія буде все більше замінювати людську взаємодію.

Однак, давайте зупинимося на хвилю. Незважаючи на те, що ми є очевидцями серйозних змін у технології і на робочому місці, «революція» складається з багатьох нуртів, і не всі вони рухаються однаковими темпами або навіть в одному напрямку.

• Візьмемо робототехніку та штучний інтелект. З одного боку зниження витрат може бути рушійною силою для цієї автоматизації, з іншого ж — та сама вартість виявилася також і  обмежуючим фактором. Розробка роботів обходиться дуже дорого, і тому інвестиції поки обмежуються галузями, де є відповідні  бюджети, такі як безпека і оборона (військові), медичні програми (хірургія) і заводи (виробничі лінії).

• «Ґіґ-економіка» [підрядна економіка], яка використовує програмне забезпечення і машинне навчання для просування нових способів роботи: хоча про неї багато говорять, вона обмежена тими галузями економіки, де праця і активи відносно дешеві, і де маржа досягається за рахунок економії на оподаткуванні та обумовлених законодавством витратах, пов’язаних з працевлаштуванням людей.

• Комп’ютери, сильні в обчислювальних застосуваннях і передбачуваних завданнях, таких як монтажні конвеєри фабрик, залишаються слабкими в питанні здорового глузду і творчих індустрій. Етика, релігійні цінності, мораль і справедливість – це області, що залишаються за рамками сучасного програмного забезпечення автоматизації.

• Великий і зростаючий ресурс дешевої робочої сили, особливо в Азії та Африці, молодої, здорової, мобільної і готової працювати за низьку зарплату доволі ефективно конкурує,  стримуючи автоматизацію в тих областях, де немає запасу ціноутворення. Добрим прикладом є поширення ручних мийок автомобілей в зонах широкомасштабної міграції, незважаючи на багатолітню наявність автоматичних автомобільних мийок.

Однак, є одна область, де, можливо, запах революції сильніше висить в повітрі. В минулому році Гарві Неш опитав більше трьох тисяч тек-фахівців: як, на їхні відчуття зміниться їхня роль протягом наступних десяти років. І реакція цих висококваліфікованих, технічно грамотних людей здивувала навіть нас: майже половина очікує, що їхню роботу замінить машина.

І вони в цьому не самотні. Цифрова праця починає мати широкий вплив у різних секторах, від бухгалтерії та рекрутменту до юриспруденції. Вплив на ринок праці, виглядає, буде значним: роль робочих місць буде змінюватися і розвиватися, деякі з них зникнуть зовсім, треба буде освоювати нові навички. Рутинна перевірка стандартної юридичної документації, автоматизовані процеси аудиту, судово-медичної експертиза і розслідування, медична діагностика —  все це може бути передано інтелектуальним машинам, які запрограмовані для виконання базових завдань, а потім навчаться використовувати великі дані та аналітичні інструменти для вдосконалення людського еквівалента.

Але якщо це звучить загрозливо, то не мало би. Як рекрутери ми є свідками народження і смерті професійних функцій весь час. І в міру того, як технології починають робити те, що нині роблять люди, ми звільняємося, щоб вивести людські досягнення на новий рівень. Зрештою, світ не відчуває дефіциту проблем для вирішення.

А переможцями в майбутньому світі стануть люди, що володіють атрибутами, яких не мають комп’ютери: творчими, інноваційними, толерантними до невизначеності, орієнтованими на людей. Не кажучи вже про високу цифрову кмітливість. Позитивним моментом є те, що автоматизація може звільнити людей від приземленості та малоцінності, щоб вони зосередилися на тому, що роблять найкраще: творчому мисленні та вирішенні проблем. Іншими словами, працівник майбутнього далеко не заміщений, він зможе бути більш цифровим, більш творчим.

Коротше кажучи, більш людським, ніж коли-небудь.

Альберт Елліс, генеральний директор Harvey Nash Group.

Albert Ellis
Future Of Work Report: Real Change Is Coming

Future Of Work Report, 2017
Зреферував О.Д.

10.08.2018
Дякуємо: zbruc.eu

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*