«Слава Україні» в армії: Хто найбільше попіариться на вичавлюванні радянщини

Після Революції Гідності, а також на п’ятий рік війни на Донбасі дуже дивно визнавати і чути, що в нашій армії військове вітання досі радянське.

У Статуті внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженому Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» прописані вітання радянської армії, які були актуальні з 1975-го і до 1991-го, коли СРСР розвалився.

Так, на вітання начальника або старшого за військовим званням «Здрастуйте, товариші» згідно Статуту всі військовослужбовці, що перебувають у строю або поза строєм, відповідають: «Бажаємо (бажаю) здоров’я». Якщо начальник або старший за військовим званням прощається, то на його слова «До побачення, товариші» військовослужбовці відповідають: «До побачення», додаючи в кінці відповіді слова «Товаришу» та військове звання без зазначення роду військ чи служби. Наприклад, під час відповідей Міністрові оборони України – «Бажаємо здоров’я, товаришу Міністре оборони України», «До побачення, товаришу Міністре оборони України».

Ця «совковщина» дуже дико виглядала на останніх парадах на честь Дня незалежності України. Коли наші військові стояли у сучасному «пікселі» зі зброєю, бригадам були присвоєні нові імена і армія, як ніхто інший, символізувала дух нової України, з вуст міністра Полторака та військових лунали радянські вітання.

На параді-2018 їх вже офіційно не буде. До військових звертатимуться «Слава Україні», на що ті відповідатимуть «Героям слава». Про це повідомив міністр оборони України Степан Полторак. І розповів, що Петро Порошенко доручив «підготувати зміни до закону, яким затверджуються військові статути».

Раніше, ще в лютому, у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 7549, який запропонував законодавчо закріпити військові привітання «Слава Україні», «Героям слава».

Ініціатором законопроекту виступив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Цей проект Полторак назвав сирим і сказав, що новий практично готовий. За нього нардепи зможуть взятися вже у вересні. Хоча, за логікою, цілком могли б від лютого встигнути ухвалити важливе для війська та українців рішення ще до літньої відпустки.

Можливо, законопроект № 7549 не ліквідовує, наприклад, звертання «товаришу» і у Статуті в різних статтях потрібно більше змін щодо звертання до офіцерів, парадного кроку та ін. Це, між іншим, обіцяли зробити. А може справа виключно в площині піару. Анонсувавши таке революційне рішення зі «Слава Україні» Порошенко всю вдячність від військових та патріотів переключив на себе. А попереду вибори. Навіть такий дрібнуватий піар — це теж піар. Он Гриценку досі пригадують «реформу шкарпеток замість портянок» в армії. Досягнення тут сумнівне — швидше логічне, як і «Слава Україні», але ж пам’ятають люди.

У соцмережах вже дякують президенту.

Форма вітання «Слава Україні» стала популярною у бійців «Холодноярської республіки» на Черкащині, які воювали з більшовиками.

«Слава Україні! — Героям слава!» стало поширеним у бійців УПА, в 1941-му було в ОУН.

До розвалу СРСР вітання вживалося у колах українських націоналістів.

Починаючи з 2013-го року, Євромайдану, гасло стало головним для протестувальників. А потім і добровольців, які йшли на війну. Ну і для більшості політиків.

На сьогоднішній день «Слава Україні!» — «Героям слава!» у війську вже настільки очевидні, що сприймати анонсування, а не присутність відповідних змін у Статуті можна лише зі здивуванням.

От тільки не варто забувати, що в ЗСУ є чимало «совків». Зокрема офіцерів, яких чомусь повертали з пенсії і ставили на ключові посади замість бойових хлопців, які пройшли війну на Донбасі. І от вони будуть першими, хто зі «сльозами на очах» проводжатиме «Бажаємо здоров’я» на вічний спокій.

Андрій Коваленко

Депо

Дякуємо: glavnoe.ua

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*