«Запах жінки» розгадали

Те, що індивідуальний запах важливий зокрема для вибору партнера, відомо давно. Проте нещодавно експеримент засвідчив: деякі жінки для чоловіків принципово привабливіше пахнуть, ніж інші – незалежно від особистих преференцій чи фізіологічних ознак особи, що відчуває запах. Причина в статевих гормонах: жінки з високим рівнем естрогену та низьким рівнем прогестерону особливо плодючі – і про це свідчить запах їхнього тіла.


 

Зображення: puhha/ iStock.

 

Як у світі тварин, так і для людей запах відіграє важливу роль при виборі партнера та у формуванні соціальної поведінки. Особисті нотки запаху видають зокрема наш вік, настрій та конфігурацію імунної системи. У жінок зміна гормонів відповідає і за те, щоб вони якнайпривабливіше пахли для чоловіків у дні, коли можуть зачати дитину.

Проте йдеться про індивідуальні відмінності: чи деякі жінки насправді пахнуть чоловікам краще, ніж інші? Це перевірив Янек Лобмаєр (Janek Lobmaier) з Бернського університету та його колеги. Вони здійснили експеримент за участі 28 жінок і 57 чоловіків.

Напередодні жінки мусили слідувати строгому протоколові: їм не можна було приймати таблеток, ділити з кимось ліжко, пити алкоголь і митися ароматизованими засобами догляду. Впродовж днів, коли вони могли завагітніти, наніч жінки прикладали до тіла ватні диски, щоб ті всмоктували їхній індивідуальний запах. Через проби слини науковці визначали рівень гормонів у піддослідних.

Потім, у лабораторії відбувався власне експеримент: чоловіки-учасники нюхали диски й оцінювали, чи подобається їм запах – за шкалою від «0» до «100» .

Результат: незалежно від особистих преференцій, запах певних жінок чоловіки одноголосно оцінювали значно вище. «Зокрема чоловіки зійшлися на тому, які запахи вони вважали привабливішими, а які їм подобалися менше», – повідомили Лобмаєр та його колеги.

Ці висновки не залежали від рівня стресу чи тестостерону у піддослідних-чоловіків. «Найцікавіше, що привабливість запаху тіла можна було передбачити, визначивши рівень гормонів у жінок, – повідомила колега Лобмаєра Дарія Кнох (Daria Knoch). – Отже, жінки з високим рівнем естрогену та низьким рівнем прогестерону на запах – привабливіші для чоловіків». Це свідчить на користь припущенню, що запах тіла – індикатор плодючості жінки.

З погляду еволюційної біології це цілком зрозуміло: якщо жінка має багато естрогену та небагато прогестерону в крові, це свідчить про високу жіночу плодючість. І навіть якщо люди вже давно перестали бути лише інстинктивними істотами, зокрема при виборі партнера біологічні сигнали все ще відіграють важливу роль, як засвідчують численні експерименти та розвідки. І до цього належать також сигнали фертильності – постава, форма лиця й запах тіла.

До актуального дослідження свідомо залучили жінок як «донорів запаху», вони не вживали пігулок – адже ті впливають на рівень гормонів. «Тобто можна припустити, що гормональна профілактика може змінити первинний запах тіла», – сказала Кнох. Як саме, потрібно буде з’ясувати в наступних дослідженнях.

Цікаво також: імуногенний вплив на запах не змінює рівня привабливості – всупереч сучасним припущенням. «Деякі дослідження стверджують, що вибір партнера ґрунтується на виборі відмінних імунних систем чоловіка і жінки, аби нащадкам ще в колисці закладати добрий захист проти патогенів», – пояснив Лобмайєр. Тож науковці визначити також подібність так званих людських лейкоцитарних антигенів (human leukocyte antigens, HLA) у чоловіків і жінок – піддослідних.

Результат: «Жоден з цих генетичних параметрів не впливав на привабливість жінки, зумовлену запахом», – повідомили науковці. Це підтримує все більшу кількість досліджень, які ставлять під сумнів твердження, згідно з яким запахові преференції у чоловіків визначають лейкоцитарні антигени.

«Duft der Frauen» enträtselt

Universität Bern, 12/09/2018

Зреферувала С. К.

13.09.2018
Дякуємо: zbruc.eu

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*